Co to jest dalmierz?

Dalmierz to urządzenie, które możemy znaleźć zarówno w budownictwie, jak i fotografii, czy sporcie. Praktycznie wszędzie tam, gdzie wymagany jest precyzyjny pomiar odległości, kątów czy też spadków terenu. Jak zatem działa dalmierz oraz jaki wybrać? Z tego artykułu dowiemy się o najważniejszych aspektach tego urządzenia, a także o rodzajach, z jakimi możemy się spotkać.

Jakie wyróżniamy rodzaje dalmierzy?

Na rynku mamy dostępnych wiele odległościomierzy, które różnią się między sobą w dość szerokim zakresie. Wśród nich znajduje się dalmierz, który podzielić możemy na trzy rodzaje:

  • Laserowy
  • Optyczny
  • Ultradźwiękowy

Dalmierz laserowy – najpopularniejszy wariant dalmierza. Sprawdzają się idealnie podczas mierzenia sporych odległości. Pomiar w tym przypadku następuje natychmiastowo, dzięki czemu w łatwy i szybki sposób uzyskamy potrzebne nam wyniki. Producenci oferują także dodatkowe funkcje w dalmierzach laserowych, takie jak pomiar kątów, obliczanie powierzchni czy też zastosowanie GPS.

Dalmierz optyczny – składa się z układu soczewek, dzięki którym możemy obserwować odległe obiekty. Dalmierz optyczny posiada także pierścienie nastawne, służące do regulacji ostrości.

Dalmierz ultradźwiękowy – posiada nadajnik, emitujący fale dźwiękowe o określonej częstotliwości, a także mikrofon, który służy do odbioru dźwięku odbitego od obiektu. Tak jak dalmierz laserowy ma wbudowane obwody elektroniczne, a także obudowę zawierającą wyświetlacz z przyciskami.

Szeroka oferta narzędzi pomiarowych dostępna jest na https://www.bricoman.pl/elektronarzedzia/narzedzia-pomiarowe

Do czego służy dalmierz?

Dalmierz jest jednym z najpopularniejszych narzędzi mierniczych. Wszystko to za sprawą wysokiego komfortu pracy, a także precyzyjnemu działaniu. Jeśli w dalszym ciągu nie wiesz, do czego służy to urządzenie, w pierwszej kolejności, warto najpierw określić dziedzinę, w której ma zostać użyte.

Geodezja – odmierza odległości pomiędzy punktami w terenie.

Budownictwo – dokładny pomiar odległości między ścianami lub podczas wytyczania fundamentów.

Montaż – podczas montowania paneli słonecznych, czy też anten satelitarnych określimy właściwą odległość i kąt montażu.

Sport – sprawdzą się do odmierzania odległości boisk lub toru, podczas różnych wydarzeń sportowych.

Fotografia – używany w aparatach analogowych do ustawienia ostrości obiektywu.

Leśnictwo – wykorzystywany przez myśliwych lub obserwatorów leśnych, w celu określenia odległości od obiektów, które oddane są obserwacji.

Na co zwrócić uwagę wybierając dalmierz?

Decydując się na zakup dalmierza, powinniśmy najpierw określić branże, rodzaj pomiarów, jakie chcemy wykonać, czy też warunki w terenie. W każdej dziedzinie bowiem sprawdzi się inny model urządzenia. Sprawdźmy zatem na jakie aspekty warto zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego dalmierza.

Zasięg roboczy – minimalny zasięg, dzięki któremu uzyskamy chciany efekt, powinien wynosić 40-80 metrów. Jednak bardziej profesjonalny sprzęt pozwoli nam wykonać pomiary nawet w odległości do 120 metrów, a także 1500 metrów.

Dokładność pomiaru – większość podstawowych dalmierzy wykonuje pomiary z dokładnością do +/- 5 mm. Jednakże urządzenie lepszej generacji może oscylować na granicy 1-2 mm.

Średnica plamki laserowej – odpowiednia średnica plamki laserowej powinna wynosić 6-60 mm. Zaleca się używanie okularów zwiększających kontrast, podczas bardziej wymagających pomiarów.

Minimalna wyświetlana jednostka – aspekt ten najbardziej wpływa na precyzyjność pomiarów. Otrzymany wynik powinien wynosić rozdzielczość 0,1 mm.

Stopień ochrony IP – trwałość i odporność urządzenia ma bardzo duże znaczenie podczas użytkowania dalmierza w terenie, w zmiennych warunków atmosferycznych. Warto więc wybrać wysoką normę IP wynoszącą co najmniej IP54 lub wyższą.