Czym jest zespół łożyskowy i gdzie znajduje zastosowanie?

Zespół łożyskowy to element mechaniczny, który znajduje zastosowanie w budowie wielu układów, maszyn i pojazdów. Cechą charakterystyczną tego rozwiązania jest to, że łożysko znajduje się w dedykowanej obudowie. Ta ostatnia zabezpiecza wnętrze przed przedostawaniem się zanieczyszczeń. To niezwykle ważne podczas użytkowania maszyn w trudnym środowisku. Z tego artykułu dowiesz się, czym dokładniej są zespoły łożyskowe, co się na nie składa oraz gdzie się je stosuje.

Zespół łożyskowy – czym jest?

Element ten nazywa się zamiennie zespołem łożyskowym oraz oprawą łożyskową. Ta druga nazwa dobrze oddaje, czym właściwie jest ta część. Składa się ona bowiem z oprawy, w której umieszcza się łożysko. Gotowy produkt przeznaczony jest do stosowania przy połączeniach pomiędzy dwoma ruchomymi i współpracującymi ze sobą elementami układu maszyny czy też pojazdu. Zadaniem zespołu łożyskowego jest zapewnienie stabilnego połączenia oraz zagwarantowania płynnej i bezpiecznej pracy układu. Ze względu na jego budowę i specyfikę użytkowania, rozwiązanie przeznaczone jest do prawdziwych zadań specjalnych.

Podstawowe elementy budowy zespołu łożyskowego

Konstrukcja zespołu łożyskowego jest relatywnie prosta. Warto mieć na uwadze to, że tworzą go połączone ze sobą części. Dzięki temu kupujący otrzymuje gotowy do montażu produkt i nie musi go składać we własnym zakresie. Poszczególne części powstają z różnych materiałów, w tym m.in. metalu czy też tworzywa sztucznego. Na konstrukcję zespołu łożyskowego składają się przede wszystkim:

  • oprawa (blok montażowy);
  • pierścienie zewnętrzne;
  • pierścienie wewnętrzne;
  • osłona z tworzywa sztucznego lub stali;
  • smarowniczka;
  • gniazdo kuliste;
  • koszyk.

Ze względu na różnice w budowie i potencjał zastosowania, zespoły łożyskowe dzieli się na:

  • dzielone;
  • niedzielone;
  • kołnierzowe;
  • oprawy naciągowe.

Producent maszyn podaje w swojej specyfikacji, jaki z tych wariantów jest odpowiedni. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się ze specjalistą. Wszystko po to, aby oprawę łożyskową dobrać bezpośrednio do danego zastosowania.

Gdzie stosuje się zespoły łożyskowe?

Taka budowa oprawy łożyskowej ma swoje uzasadnienie. Zadaniem obudowy jest zapobieganie przedostawaniu się do łożyska oraz do środka smarnego różnego rodzaju zanieczyszczeń w postaci m.in.: pyłu, drobinek kurzu, płynów itd. Utrzymanie szczelności jest niezwykle ważne w kontekście dbałości o prawidłową i płynną pracę maszyny. Ponadto współpracujące ze sobą elementy (dwa lub więcej) muszą mieć stabilne i pewne połączenie.

Oprawy łożyskowe doskonale sprawdzają się w przypadku maszyn, które pracują w trudnym środowisku, w tym m.in. w warunkach dużego zapylenia. Dotyczy to zwłaszcza maszyn rolniczych. Ponadto zespoły łożyskowe spotyka się m.in. przy urządzeniach wykorzystywanych w obróbce drewna, maszynach budowlanych, specjalistycznych sprzętach i pojazdach górniczych czy też w branży spożywczej. Pozwala to na zachowanie sprawności maszyn na dłużej oraz redukuje ryzyko związane z ich uszkodzeniami, a także ponoszone z tego tytułu koszty. Szeroki wybór zespołów łożyskowych przygotowano w Grupie Marat. Dostępne są pod linkiem: https://sklep.grupamarat.pl/oprawy_zespoly_lozyskowe/zespoly_lozyskowe,cat-157.