Ubezpieczenie OC/AC – najważniejsze informacjeKażdy właściciel samochodu osobowego musi pamiętać o corocznym ubezpieczaniu swojego pojazdu. Podczas wizyty w biurze towarzystwa agent proponuje kilka polis. Do najważniejszych i najczęściej kupowanych należą OC i AC. Czym charakteryzują się te polisy? Sprawdź!

Ubezpieczenie OC – obowiązkowa polisa

Ubezpieczenie OC to jedyna obowiązkowa polisa komunikacyjna. Polskie prawo nakłada obowiązek corocznego odnawiania polisy OC na każdego właściciela zarejestrowanego pojazdu mechanicznego (samochodu osobowego, ciężarowego, motocykla, quada czy ciągnika). Dzięki obowiązkowym ubezpieczeniom każdy uczestnik ruchu drogowego może uzyskać pomoc, jeśli zostanie poszkodowany w wypadku lub kolizji. Co ważne, umowa z ubezpieczycielem podpisywana jest na rok. Obowiązkiem ubezpieczonego jest zachowanie ciągłości polisy. W przeciwnym razie UFG może nałożyć na zapominalskiego kierowcę karę finansową.

AC – dodatkowa ochrona

AC, czyli autocasco, to nieobowiązkowe ubezpieczenie zabezpieczające kierowcę przed skutkami kradzieży, zniszczenia i uszkodzenia samochodu w wyniku zdarzeń losowych, aktów wandalizmu czy działania sił natury.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC/AC?

Składki na ubezpieczenie OC/AC nie są stałe. Poniesione koszty zależą od kilku czynników, przede wszystkim wieku i doświadczenia kierowcy oraz marki i modelu pojazdu, roku jego produkcji, przebiegu, pojemności i mocy. Najwięcej za ubezpieczenie zapłacą młodzi, niedoświadczeni kierowcy, którym nie przysługują jeszcze zniżki za bezszkodową jazdę.

Jak obliczyć składkę? Skorzystaj z kalkulatora OC/AC!

Kalkulator OC/AC to proste narzędzie pozwalające samodzielnie obliczyć wysokość składki za ubezpieczenie OC i AC. Dostępne w sieci programy umożliwiają porównanie ze sobą ofert różnych towarzystw.