26 677ef

Rozliczenie z Urzędem Skarbowym to jedno z najważniejszych zobowiązań, które musi wykonać każda osoba fizyczna, posiadająca dochody, które podlegają opodatkowaniu. Warto pamiętać, że dzięki nowoczesnym technologiom rozliczenie z fiskusem można zrobić dużo wygodniej, niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu. Rozlicz Twój e-PIT przez Internet – wygodnie, bez zbędnych formalności, wysokich opłat i konieczności jeżdżenia do księgowej, czy Urzędu Skarbowego. Do kiedy trzeba złożyć PIT? Który formularz wybrać i z jakich ulg można skorzystać?

Termin składania PIT za 2021 rok

Termin składania {IT do Urzędu Skarbowego zależy od rodzaju formularze. PIT 28 należy złożyć do 28 lutego 2022. Natomiast osoby, korzystające z wszystkich pozostałych formularzy, swoje zeznanie muszą złożyć najpóźniej w dniu 2 maja 2022. Przedłużenie terminu wynika z faktu, że 30 kwietnia w tym roku wypada w sobotę.

Ulgi podatkowe 2021/2022

Podatnicy przy rozliczaniu się z fiskusem mogą korzystać z wielu ulg, dzięki którym można obniżyć należny podatek. Przede wszystkim należy pamiętać o kwocie wolnej od podatku, która w ubiegłym roku podatkowym wynosiła 8000 zł. To kwota, która nie podlega opodatkowaniu. Dodatkowo jeśli pozostaje się w związku małżeńskim i jeden z małżonków przekroczył próg podatkowy (od kwoty 85 528 zł) to najlepiej dokonać rozliczenia wspólnie. Jednak jest to rozwiązanie dostępne jedynie dla osób, które przez cały poprzedni rok miały wspólność majątkową. Jak jeszcze można obniżyć wysokość podatku dochodowego?

Dostępny jest cały szereg ulg, a więc:

• ulga prorodzinna – 1112,04 zł na dziecko;

• ulga na Internet – z tej ulgi można skorzystać tylko przez 2 następujące po sobie lata podatkowe;

• ulga dla krwiodawców – krew jest traktowana jako darowizna, a 1 litr krwi został wyceniony na 130 zł, natomiast 1 litr osocza na 200 zł;

• ulga z tytułu darowizn – dotyczy tylko środków przekazanych na organizacje pożytku publicznego i cele kościelne;

• ulga rehabilitacyjna – osoby niepełnosprawne oraz osoby, które miały na utrzymaniu osobę niepełnosprawną w 2021 roku. Odliczeniu podlegają koszty związane z rehabilitacją oraz z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych;

• ulga z tytułu wpłat na IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego);

• ulga termomodernizacyjna – można odliczyć wydatki związane z termomodernizacją budynku, którego jest się właścicielem lub współwłaścicielem.

 

Gdzie można rozliczyć PIT?

Najwygodniejszym sposobem na rozliczenie się z fiskusem jest skorzystanie z programu online, aby rozliczyć PIT przez Internet. Kreator jest niezwykle prosty w obsłudze i przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku. Wystarczy przygotować wszystkie PIT-y od pracodawców, czy też wysłane przez ZUS, a następnie wypełnić odpowiednie rubryki, aby program sam wypełnił pozostałe informacje. Na koniec wypełniony PIT można łatwo wysłać do odpowiedniego Urzędu Skarbowego, otrzymując potwierdzenie jego przekazania.