Machu Picchu: Trekking - doskonały pomysł, ale tylko dla wytrwałychNajbardziej satysfakcjonującą rzeczą jest cieszenie się widokiem i podróżą. Upewnij się, że jesteś dobrze przygotowany do wędrówki Szlakiem Inków, aby zobaczyć Machu Picchu. Ten szlak nie jest łatwy i wymaga wiele wysiłku, ale warto go podjąć, gdy zobaczy się zapierający dech w piersiach widok na miasto Inków. Te wskazówki pomogą Ci z powodzeniem wędrować po Inca Trail i zobaczyć ukryty szczyt Machu Picchu.

Wędrówka do Machu Picchu jest niebezpieczna, ale jeśli zastosujesz się do poniższych rad, możesz zminimalizować ryzyko. Jedną z najważniejszych rzeczy jest pamiętanie o oddychaniu. Możesz mieć wrażenie, że nie dostajesz wystarczającej ilości powietrza, zwłaszcza jeśli wędrujesz na dużej wysokości, dlatego warto robić przerwy i oddychać. Pamiętaj też o nawodnieniu i utrzymywaniu wygodnego tempa. Nie ma sensu ścigać się na Machu Picchu i ryzykować, że zrobisz sobie krzywdę.

Zdobądź odpowiedni sprzęt

Właściwe buty to najważniejsza rzecz, jeśli chodzi o wędrówkę do Machu Picchu. Jeśli Twoje buty mają dobrą przyczepność, pomogą Ci wspinać się po śliskich szlakach i nie będą się ślizgać na skałach. Muszą też chronić stopy przed owadami, wężami i innymi niebezpieczeństwami na szlaku. Wodoodporne buty są bardzo ważne, ponieważ szlak może być błotnisty i nie chcesz, aby buty przemokły. Kijki do wędrówek mogą pomóc uniknąć bólu kolan i kostek oraz złagodzić go, a także zapewnić równowagę podczas schodzenia ze szlaku. Potrzebne są mocne i lekkie kijki trekkingowe, które można złożyć tak, aby zmieściły się do plecaka. Na szlaku najlepiej sprawdzają się plecaki o pojemności co najmniej 50 litrów, wykonane z lekkiego materiału. Nie należy nosić zbyt dużego plecaka, ponieważ może to powodować dyskomfort, zwłaszcza podczas schodzenia w dół.

Uważaj na węże i inne niebezpieczeństwa

Jeśli nie przerażają cię węże, to powinieneś wiedzieć, że na szlaku do Machu Picchu jest ich bardzo dużo. Zazwyczaj są nieszkodliwe i lubią chować się w skałach, więc jeśli będziesz ostrożny i rozejrzysz się, zanim włożysz gdzieś ręce lub stopy, na pewno na niego nie nadepniesz. Dobrym pomysłem jest zastosowanie środka odstraszającego owady, zwłaszcza jeśli wędrujesz w porze deszczowej, kiedy jest dużo komarów i innych owadów. Należy także uważać na stopy, zwłaszcza na dużych kamieniach i nierównych powierzchniach. Jeśli nie będziesz miał dobrego podłoża, możesz upaść i zranić się, co będzie niebezpieczne dla zdrowia Twojego i reszty grupy, ponieważ na szlaku nie ma punktów medycznych. W przypadku choroby wysokościowej można upaść i uderzyć się w głowę, co może doprowadzić do śmierci.

Trasa do Machu Picchu

Wędrówka do Machu Picchu odbywa się Szlakiem Inków, szlakiem, który został zbudowany przez Inków i łączy Świętą Dolinę (Valle Sagrado) z Machu Picchu. Szlak rozpoczyna się w miasteczku Hydroelectrica, około trzy godziny drogi od Cusco, gdzie czeka na Ciebie powitalna notatka od pracowników parku. Następnie wsiądziesz do autobusu, który zawiezie Cię do punktu początkowego szlaku. Sam szlak składa się z trzech głównych etapów: spacer do sanktuarium, wspinaczka na szczyt Wayllapampa i droga do Machu Picchu. Pierwszy etap prowadzi do inkaskiej Świątyni Słońca, pięknego i ważnego miejsca w religii Inków. Drugi etap prowadzi na szczyt góry, skąd roztaczają się wspaniałe widoki na otaczający krajobraz. Trzeci etap to długi spacer przez dżunglę.