Jak dbać o paznokcie - poznaj tajniki dietyNajlepszym sposobem na uzyskanie większej ilości witamin i minerałów jest spożywanie większej ilości pokarmów o wysokiej zawartości składników odżywczych. Jeśli jesz zdrowe, zrównoważone posiłki i przekąski w ciągu dnia, otrzymasz wszystkie witaminy i minerały, których potrzebujesz, aby być zdrowym, w tym witaminę A, witaminę C, biotynę, niacynę i kwas foliowy. Jedzenie zrównoważonej diety to świetny sposób, aby uzyskać wszystkie witaminy i minerały, których potrzebujesz. Ale jeśli nadal masz kruche paznokcie, możesz chcieć dodać do swojej diety multiwitaminę lub inny suplement witaminowy. Jeśli masz specyficzny niedobór witamin, może to wpłynąć na twoje paznokcie i spowodować, że staną się one kruche i łatwo się łamią. Jeśli Twoje paznokcie łuszczą się lub są kruche, możesz mieć niedobór witamin. Spróbuj jeść więcej żywności, która jest bogata w witaminy i minerały, i spróbuj wziąć multiwitaminę, aby dodać więcej składników odżywczych do swojej diety. Twoje paznokcie to świetny sposób na śledzenie ogólnego stanu zdrowia. Jeśli masz słabe, łamliwe paznokcie, być może musisz zwiększyć spożycie pewnych witamin i minerałów. Dodanie do swojej diety więcej pokarmów o wysokiej zawartości składników odżywczych jest świetnym sposobem na uzyskanie większej ilości witamin i minerałów.

Biotyna

Biotyna jest zawsze dodawana do szamponów do włosów i odżywek ze względu na jej znaczenie dla zdrowych, lśniących włosów. To, czego wiele osób nie wie, to fakt, że jest to również witamina paznokci, która pomoże twoim paznokciom rosnąć silniej i zdrowiej. Biotyna pomaga organizmowi wytwarzać keratynę, która jest tym, co tworzy twoje paznokcie. Jeśli masz łamliwe paznokcie, dodanie większej ilości biotyny do swojej diety może pomóc! Biotyna znajduje się zazwyczaj w pokarmach o wysokiej zawartości białka, takich jak orzeszki ziemne, jajka, mleko i awokado. Jeśli nie jesz wielu z tych pokarmów, możesz rozważyć przyjmowanie suplementu biotyny. Suplementy biotyny są doskonałym sposobem, aby dodać więcej biotyny do swojej diety, zwłaszcza jeśli jesteś w ciąży. Możesz także chcieć dodać suplement biotyny, jeśli masz kruche paznokcie, które łatwo się łamią lub odpryskują.

Niacyna

Niacyna jest jedną z najważniejszych witamin dla paznokci. Ta witamina okazała się pomocna w zapobieganiu łuszczeniu się i rozdwajaniu paznokci. Jest również dobra dla Twoich włosów, ponieważ jest dobrym źródłem białka. Możesz znaleźć niacynę w wielu różnych rodzajach żywności, takich jak czerwone mięso, nasiona słonecznika, orzechy ziemne i orzechy włoskie. Niacyna jest znana z zapobiegania wielu problemom zdrowotnym, w tym cukrzycy, chorobom serca i wysokiemu poziomowi cholesterolu. Udowodniono również, że niacyna może chronić przed niektórymi rodzajami nowotworów. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że niacyna jest tak naprawdę witaminą z grupy B. Ważne jest, aby uzyskać wystarczającą ilość witamin z grupy B, zwłaszcza z wiekiem, ponieważ organizm naturalnie zaczyna produkować ich mniej.

Kwas foliowy

Kwas foliowy to kolejna bardzo ważna witamina dla paznokci. Niedobór kwasu foliowego może spowodować, że Twoje paznokcie staną się kruche i łatwo się łamią. Jeśli masz łuszczące się lub łamliwe paznokcie, spróbuj jeść więcej żywności, która jest wysoka w kwas foliowy! Niektóre dobre opcje obejmują szparagi, brokuły, szpinak i awokado. Możesz również spróbować przyjmować suplement kwasu foliowego, jeśli nie jesz wystarczająco dużo tych pokarmów. Kwas foliowy jest również ważny dla kobiet w ciąży! Może on pomóc w zapobieganiu wadom wrodzonym, takim jak rozszczep kręgosłupa. Zaleca się, aby wszystkie kobiety w ciąży przyjmowały suplement kwasu foliowego, aby zachować zdrowie i zapobiec wadom wrodzonym. Jeśli nie jesteś w ciąży, nadal możesz przyjmować suplement kwasu foliowego.