Blue MondayNiebieski poniedziałek to dzień, w którym ludzie czują się najgorzej. Niebieski poniedziałek, jedno z najczęstszych zjawisk psychologicznych, definiuje się jako dzień, w którym poziom depresji jest najwyższy. Badanie przeprowadzone przez Fionę Kate Barlow i innych wykazało, że każdego roku ludzie doświadczają średnio 5% spadku szczęścia. To nie przypadek, że Niebieski Poniedziałek stał się tak ważnym dniem dla problemów ze zdrowiem psychicznym.

Co powoduje to zjawisko Blue Monday?

Niebieski poniedziałek to termin wymyślony przez niektórych psychologów, aby opisać dzień, w którym ludzie czują się najbardziej przygnębieni. Jedną z możliwych przyczyn tego zjawiska może być to, że ludzie biorą więcej czasu wolnego od pracy i mniej spotykają się z członkami rodziny. Blue Monday to coroczny dzień, w którym ludzie czują się przygnębieni i nieszczęśliwi, często z powodu spędzania zbyt dużo czasu w pracy lub spotkań towarzyskich online zamiast osobiście. Chociaż pomysł na Blue Monday został po raz pierwszy przedstawiony przez psychologa w 2003 roku, wydaje się, że przez lata zaczął żyć własnym życiem.

Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w niedawnym badaniu przeprowadzonym przez Fionę Kate Barlow i innych, które pokazują, że ludzie doświadczają średnio 5% spadku szczęścia każdego roku. To nie przypadek, że Niebieski Poniedziałek stał się tak ważnym dniem dla problemów ze zdrowiem psychicznym.

Na co zwrócić uwagę podczas „Błękitnego Poniedziałku”

Niebieski poniedziałek to dzień, w którym najprawdopodobniej poczujesz smutek. Dzień ten przypada zwykle w trzeci poniedziałek stycznia każdego roku. Jeśli chodzi o Blue Monday, ludzie powinni zwracać uwagę na trzy rzeczy: za co są wdzięczni, kogo mają w swoim życiu i co mogą teraz zrobić.

Przez wielu uważany jest za szczególnie stresujący dzień i często może prowadzić do negatywnych emocji, takich jak smutek, melancholia, rozpacz i Niektórzy ludzie określają Blue Monday jako „dzień zdrowia psychicznego”, co należy wziąć pod uwagę, myśląc o tym, co należy zrobić w tym okresie. Podobnie jak w inne dni w tygodniu, powinniśmy przyjrzeć się, jakie zajęcia planujemy na swój czas w ciągu dnia.

W zależności od harmonogramu pracy i równowagi między życiem zawodowym a prywatnym możesz rozważyć skrócenie godzin pracy lub zrobienie dłuższej przerwy, aby uniknąć uczucia zbytniego zmęczenia lub przytłoczenia.

W Blue Monday wiele osób wpada w dreszcz i potrzebuje ucieczki. Świat zamienia się w morze błękitu, a media społecznościowe stają się ucieczką od rzeczywistości. Nic dziwnego, że nasza chęć wzięcia udziału w tym niebieskim zjawisku jest tak silna!